Ana Sayfa » Manşet » BTP Lideri Haydar Baş 'Atatürk vatandır' sempozyumunda konuştu

BTP Lideri Haydar Baş 'Atatürk vatandır' sempozyumunda konuştu


Yeni Mesaj Gazetesi'nin katkılarıyla düzenlenmeye başlanan 'Atatürk Vatandır' sempozyum dizisinin ilki Trabzon'da gerçekleştirildi. Sempozyumun ikincisi ise önümüzdeki günlerde İstanbul'da tertip edilecek. Yaklaşık 11.5 saat süren tarihi sempozyumda üç oturum tertip edildi. Bu oturumlarda 19 konuşmacı, tebliğlerinde yurdumuzun düşman işgalinden kurtarılmasına önderlik eden Türkiye Cumhuriyeti'nin banisi Mustafa Kemal Atatürk'ü farklı yönleriyle ele aldı. Sempozyumunun sonunda konuşan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Atatürk hakkındaki iftiraları çürüterek, "Ehl-i Beyt soyundan gelen Mustafa Kemal, doğan bir güneş gibidir" dedi.

'Atatürk inkar ediliyor'

Sempozyumun onur konuğu olan BTP Lideri konuşmasına Atatürk'e yapılan haksızlıkları sıralayarak başladı: "Mustafa Kemal Atatürk'ün Allah gani gani rahmet eylesin. Bu milletle o kadar çok ortak paydası var ki... Bu ortak paydaları görmeden bu zatı inkar ediyorlar. Sadece O değil, annesi inkar edildi, namusuna dil uzatıldı."

Prof. Dr. Haydar Baş, bazı kesimlerin ve şahısların 'dinsiz' diyerek iftira attığı Atatürk'ün soyağacını şöyle aktardı: "Mustafa Kemal hem anne hem de baba soyundan seyyiddir. Zübeyde Hanım'ın soyu Şemsi Tebrizi'ye dayanmaktadır. Şeyhülislam Seyyid Hacı Feyzullah Efendi'nin soyundandır. Bu soydan Hz. Ali'ye, Hz. Fatıma, Hz. Peygambere ulaşıyor. Osmanlı arşiv kayıtlarında babası Ali Rıza Efendi'nin seyyid olduğu yazılıdır. Osmanlı arşivlerindeki evkaf defteri kayıtlarında 1857-1868 tarihleri arasında Selanik'te Evkaf İdaresi'nde katib-i meclis Es Seyyid Ali Rıza Efendi namıyla meclis katibi olarak görev yapmıştır. Seyyid ne demek peygamberin torunu. Yani annesi ve babası seyyid, Ehl-i Beyt'ten." BTP Genel Başkanı, Atatürk'ün manevi kimliği ile ilgili daha önce hiç bilinmeyen önemli bir noktanın da altını çizdi: "Atatürk kendi lisanı ile diyor ki 'Ben Meydan Dedesi Kemal'im.' Meydan dedesi ne demek? Evliyaların başı Kutbul Aktab demek. Onun için onun kabrini ziyaret ederken kesinlikle abdestli olun. Öyle bir insanın yanına gidiyorsunuz ki Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı, Paşa... Hazır ol vaziyetinde duracaksın. Öyle dur bak ne alıyorsun oradan? Onu kuşatan sülalesi… İmam Ali Efendimiz, Hz. Fatıma Anamız..."

Kuran okuduğunda dinleyeler ağlardı

"Ehl-i Beyt soyundan olan Atatürk'ün aynı zamanda muazzam bir Kuran kıraatı vardı" diyen Prof. Dr. Baş, "Atatürk doğan bir güneş gibidir. Bakıyorsun her tarafı aydınlatmış. Kur'an-ı Kerim okuyor, çok mükemmel kıraati var. Okuduğu Kuran'dan dinleyenlerin tamamı ağlıyor" diye konuştu. Öte yandan BTP Lideri, Osman Bey ve Orhan Bey hariç padişahların annelerinin tamamının gayrimüslim olduğunu ifade etti. Tek tek bu isimleri okuyan Prof. Dr. Haydar Baş, neden bu listeyi okuduğunu şöyle izah etti: "Bunlar gayrimüslim olduğu için ben bir şey demiyorum, yanlış anlamayın. Bunlar dediler ya 'Atatürk gavur, padişahlar Müslüman.' Ben de onların soylarını ortaya çıkartıyorum. Demeseydiler karıştırmayacaktık bunları."

Oturumlar ve tebliğler