Ana Sayfa » Manşet » Darbeye millet 'DUR' dedi

Darbeye millet 'DUR' dedi


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Meltem TV'de canlı yayınlanan Haftanın Sohbeti programına telefonla bağlanarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Darbe girişiminin çok amatörce yapıldığını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Bu ihtilal çok amatörce yapılmış bir ihtilal. İşte bu erken saatte duyuldu da onun için bazı tedbirler alınamadı vesaire gibi mazeretler arkasına sığınılarak asıl failler gizlendi ve gizleniyor. Bendeniz birçok ihtilalı yaşadım. Bütün ihtilallerde gördüğüm şu oldu: 'Önce siyasetin başları, cumhurbaşkanı, başbakan ve parti genel başkanları toplanırdı, halkla tamamen ilgileri kesilirdi.' Şimdi ihtilal yapıldı, CHP'nin genel başkanı çıkıyor demeç veriyor, MHP'nin genel başkanı demeç veriyor, başbakan çıkıp demeç veriyor, herkes bir şey söylüyor. Yani halkla siyasetin ilişkisi kopmamış, bilakis daha da güçlendirilmiştir. Bence bu olay meseleyi çözmek açısından çok mühim, bunun üzerine gitmek gerekiyor. Yani bu kadar büyük bir olayı organize edeceksin, bu kadar basit hatayı yapacaksın. Bu mümkün değil. Onun için olayın faillerini deşifre edebilmek için lütfen bu pencereden de bakmaya çalışın. Şu partinin bu partini meselesi değil, tamamen milli mesele haline gelerek millet bu darbenin önünde durdu. Ama bunun nedeni de siyasetle halkın arasını açmayan bu darbecilerin kendi kendilerini ayaklarından vurmasıdır. Yani eğer onlar böyle bir noksanlık yapmamış olsalardı çok farklı sonuçlar elde edilirdi" dedi.
Milletin feraseti darbeyi önledi
Darbe milletin bir ve beraber hareket etmesiyle engellendiğine vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Darbe sivil iradeye karşı yapılmak istenmiş, millet iradesi bu darbeyi önlemiştir. Yani bu tamamen milletin ferasetiyle önlenmiş bir harekettir, bunu iyi görmemiz lazım. Şunun veya bunun bir etkisi yok burada. Çünkü etkisi olmuş olsaydı, şimdi bu tür olaylarda şecaati ve cesaret çok muhteşem olarak ortaya çıkardı. Yani ben bir yere gideceğim, beni arayacaklar ve orada bulamayacaklar. Kardeşim sen nereden bahsediyorsun? Böyle bir şey olamaz. Artı millet darbe yanlısı askerle diğer ordu mensuplarını ayırmıştır. Yani darbe yanlısı asker var, ordunun sahibi olan asker var. Zaten bu darbeyi yapan bir grup askerdir, askerin tamamı değildir. Böyle bir şey olmuş olsaydı bunun önüne geçmek asla mümkün olamazdı. Anlatabildim mi? Ama efendim onları ikna etmeye çalıştılar da bu olmadı. Güzel de bu son anda yapılacak iş değildir, aylar önce alınan kararlarla yapılacak işlerdir."
Devletin devamı için birlik şart
Sivil-asker, devlet-millet kaynaşmasının devletin devamı için şart olduğunu dile getiren Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Eğer biz siville askeri birbirine karşı durur vaziyette organize edersek bu devleti ayakta tutmak zor, belki de imkansız olur" dedi.
Gülen piyon fail başka!
Bu darbe girişiminde Fetullah Gülen'in kullanılan bir piyon olduğunu ve olayın merkezinde çok farklı bir iradenin olduğunu açıklayan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, şöyle konuştu: "Efendim fail olarak gösterilen malum Gülen'in bu işi idare ettiğini söylüyorlar. Ben şahsen Gülen'in bu derece bir ufka sahip olduğunu da zannetmiyorum. Değildir demiyorum, o kullanılmıştır. Ama asıl olayın merkezinde çok farklı bir irade var. Şimdi düşüncelerimi ortaya koymak için bir misal vereceğim. Hatırlarsanız Atatürk Havalimanı'na yapılan saldırı olayında benim yaptığım bir yorum vardı. Bu olayı yapan çok güçlü devletlerin istihbarat örgütleridir. Aynı zihniyet, aynı irade, aynı güç işte bu meselede de Fetullah Gülen'i ve adamlarını kullanmıştır. Sonra oraya gidiyorsun Gülen'in generali, buraya gidiyorsun Gülen'in generali bunların hepsi hikaye. Hiçbiri değil. Eğer biz olayın failine inmek istiyorsak, tiyatro oynamayı terk edip, gerçek faillerin üzerine yürümemiz lazım. Bunu yapmadığımız takdirde biz kamuoyunu yanıltmış oluruz, çok yanlış yollara sevk etmiş oluruz. Bendeniz Fetullah Gülen'i aşağı yukarı 20 yıldan beri tanıyorum. Ve O'nun bu şekilde bir şekilde bir olayın üstesinden gelebileceğine asla inanamıyorum. Lütfen meselenin içinde bulunanlar asıl failleri bulabilmek için merkeze insizler ve kimse onları millete tanıtsınlar. Benim siyasetten ve ilgili hukuk kadrosundan talebim budur."
Diktaya gidilmemesi için çok dikkatli olunmalı
Bu kritik dönemde çok dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Haydar Baş, "Geldiğimiz noktada evet bir darbe engellendi, milli irade bunun önüne geçti, doğru. Ama bu andan sonra devam edecek yargının, yürütmenin ve de yasamanın tamamen dengeleri koruması lazım. Yani Kuvvetler Ayrılığı ilkesine dokunmamamız lazım. Buna dokunduğumuz takdirde, efendim 'bu demokrasinin nimetidir' dediğimiz şey demokrasinin aleyhine gelişir ve Türkiye Allah korusun hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir şekilde diktaya gider. Onun için Yasama-Yürütme-Yargı erklerinin Anayasanın gerektirdiği doğrultuda işletilmesini ben şahsen çok zaruri görüyorum. Siyasetin de bu zaruri meseleyi o şekilde ele alıp, o şekilde bir çalışma içerisine gireceğine inancım da tamdır. Millet iradesi esas olarak kalmalıdır. Yani bütün mesele milletin iradesidir" dedi.