Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Şimdi de üst akıl

Şimdi de üst akıl

Şimdi de üst akıl


Ak Partisi'nin terör politikası ne yazık ki iflas etti.
Üstelik birkaç açıdan.
Birinci ve en önemli iflas terör meselesi ile Kürt sorununu birbirine karıştırmasıyla yaşandı.
Nusaybin'in Suriye'nin sokaklarına dönen harabe evleri arasından, Diyarbakır Sur'dan, Şırnak'tan, Silopi'den ve Yüksekova'dan yükselen ses, Kürtlerin devlet babadan yardım istediği…
Kürt kardeşlerimiz devlet garantisinde barış ve bugün kalmayan huzuru arıyorlar. Asıl mesele işin, aşın, sağlık hizmetlerinin ve eğitimin onlara ulaşmaması, devletin sahip çıkmaması derdik ama artık asıl mesele devletin Kürt'e de Türk kadar sahip çıkarak devletliğini göstermesi.
Ekranlarda evini, işini terk ederek bölgeden ayrılan Kürt vatandaşlarımız da devletin gücünü görmek istiyor diye yorumlarda bulunmaya başlayanlar keşke, yıllardır yaptığımız "Türkiye'de Kürt meselesi değil, terör sorunu vardır" ikazımızın yanında yer alsaydılar…
Demokratik açılım olarak devam eden açılım, ikinci olarak Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) karşısında iflas etmiştir.
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Barzani, İsveç'in The Nation gazetesine "Kürtler dört parçaya bölünmüş durumda. Mevcut sınırlar pratikte ortadan kalkmıştır. Bu gerçeği kabul etmenin zamanı gelmiştir" şeklinde beyanda bulunmuş.
Türkiye, Irak, İran ve Suriye'den alınacak topraklarla oluşacak Kürt devletinden ve bundan sonrasında var edilecek büyük İsrail projesinden uzun zamandır bahsediyoruz.
Barzani'nin son beyanları, BOP ile beraber bu yolda sona gelindiğinin ifşası esasen…
Türkiye, burnunun ucunu dahi göremeden ilerlediği AB ve ABD politikalarına destek istikametinde, sınırlarına kadar bu devletin alt yapısının oluşmasına göz yummuştur.
IŞİD'in kalesi Rakka'yı almak için Kürtler ve ABD bir yandan; Esad'ın askerleri diğer yandan şehri kuşatmaya çalışıyorlar. Sonrasında Menbiç ve Halep'e sıra gelecek.
Bugün Irak'ta Irak ordusu, Şii birlikler ve Peşmerge; Suriye'de ise YPG ve Suriye yönetimi IŞİD'e karşı operasyonlarda bulunuyor.
Türkiye Esad'ı devirmek uğruna IŞİD, El Kaide, El Nusra gibi örgütlerin ülkeye giriş çıkışına izin vermeseydi, ABD'ye gözü kapalı bu kadar güvenmeseydi, şimdi sınırlarımızda istemediği halde PYD ile komşu olmayacaktı.
Salih Müslim, 'Kürt devleti kuracağız' diyemeyecekti.
Enteresan olan tutulmuş kalemler, geldiğimiz parçalanma tablosunda bir üst aklın etkisini dile getiriyorlar.
Sanki 15 yıldır AKP tek başına iktidarda değil…
Sanki batı basınında dahi Türkiye'nin bugüne kadar terör örgütleriyle olan işbirlikleri yazılıp çizilmedi…
Sanki istikrar diye diye bu noktaya gelinmedi…
Millet bu cambaza bak oyununa da kanarsa, vay halimize…