Ana Sayfa » Manşet » BTP Lideri Haydar Baş İstanbul'da yüzbinlerce kişiye seslendi

BTP Lideri Haydar Baş İstanbul'da yüzbinlerce kişiye seslendi


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, partisince İstanbul Bakırköy'deki Özgürlük Meydanı'nda yüz binlerce coşkulu vatandaşımızın katıldığı 'Hakkına Sahip Çık' mitinginde Türk siyasi hayatının baş köşesinde yer alacak muhteşem bir konuşmaya imza attı. Prof. Dr. Baş'ın konuşması sık sık 'İş, Aş, Haydar Baş', 'Başbakan Haydar Baş' sloganlarıyla kesildi. Prof. Dr. Haydar Baş, sözlerine "Çok özel fikirlerimiz ve düşüncelerimiz var. Beni can kulağıyla dinlemenizi ve aldıklarınızı da buradan gittikten sonra kıymetli vatandaşlarımıza aktarmanızı istirham ediyorum" ifadeleriyle başladı.

Üniter yapıyla zorları var

Ülkenin üniter yapısının bozulması, federatif yapının getirileceği başkanlık sistemi tartışması dönemine girildiğini dile getiren BTP Lideri, şöyle konuştu: "Sayın Cumhurbaşkanım, soruyorum sana... Sen bu üniter yapıda ne istedin de yapamadın, hangi hukuk sana mani oldu. Güneydoğulu kardeşime hizmet etmek istedin de, hukuk sana mani mi oldu? Ona iş buldun da, 'hayır, bu işi veremezsin' diyen mi oldu? Dağdan gencini indirip iş sahibi yapmak istedin de, babasına iş buldun da, 'hayır, bunu yapamazsın' diyen mi oldu? Peki, senin istediğin ne? Güneydoğulunun hakkı yokmuş... Sen devleti tanımıyorsun? Bu devlet üniter yapısıyla merhum Mustafa Kemal Atatürk'ün bize hibe ettiği anavatanımızın en güzel şekli, Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, hukuk devletidir. Güneydoğulu kardeşime hizmet edilmedi, doğru ama bunu devletin kanunları yapmadı. Siyasiler yaptı. Merhum Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra gelen siyasiler orasını terketti. Sadece Güneydoğu'yu mu? Ben Karadenizliyim... Karadeniz'i terkettiler. Hiçbir hizmet gelmemiştir. Bu siyasilerin günahıdır."

İşte Batı'nın 'ayırma' projesi

Güneydoğu ile ilgili yüz yıllardır Batı'nın çok ciddi projeleri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, "O proje milletle Güneydoğu'yu ayırma projesiydi. Lozan'da bu gündem edildi. Mustafa Kemal Atatürk, Lozan'a merhum İnönü'ye aynen şunu söyledi: Şayet size Kürt vatandaşlarımızdan bahis açılırsa, dersiniz ki, 'Onlar Müslümandır, bu milletin evladıdır'. Ayrılık gayrilik yoktur... Gelmişler şimdi bu güzel vatanı bölmeye çalışıyorlar. Bir bilek, bir yüreğiz. Var mısınız bunu ilelebet devam ettirmeye?" şeklinde konuştu.

İktidarı da, muhalefeti de sandığa gömün

Konuşmasında iktidar olduklarında neler yapacaklarını madde madde anlatan Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: "Ben sizi işsizlikten, yoksulluktan kurtaracağım, ev sahibi yapacağım. Devletin maliyetine yapacağı konutları vatandaşlık maaşıyla ödeyeceksiniz. Vatandaşımız bedava daire sahibi olacaktı, buna bunlar mani oldu. Yeniden bağımsız bir Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'sini inşa edeceğiz. Bizi her yerde gizlediler, yok etmeye çalıştılar ama şunu iyi bilin ki, bunların artık alacak nefesi kalmamıştır. İnşallah 7 Haziran'da elimizde bunların gerek iktidarını, gerekse de muhalefetini sandığa gömeceksiniz. Bunların millete hizmetten yana nasipleri yoktur."

İstiklal Mücadelesi niye başladı?

"Tarım, hayvancılık, ticaret bitti, kısaca her şey bitme noktasına geldi. Türkiye büyüyormuş, sen kimi kandırıyorsun?" diyen BTP Genel Başkanı, "Sen borç alarak, büyüme taklidi yaparak, milleti kandırıyorsun. Borçla bir ülke kalkınmaz. Bugün 1 trilyonun üzerinde Türkiye'nin borcu var. Duyun-u Umumiye döneminde alınan borçlar nedeniyle İngiliz İstanbul'u işgal etti. Fransızlar Adana bölgesini işgal etti. Biz kurtlara, kuşlara borçlu idik ve kapımızı süngülerle, tüfek namlulularıyla çalıp içeri girdiler. Merhum Mustafa Kemal, bunun üzerine Samsun'a ayak basarak İstiklal Mücadelesini başlattı. Bugün de biz bunu başlattık" şeklinde konuştu.

7 Haziran bayram günü olacak

Bu hükümetin tarımı bitirdiğine işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Tarım stratejik bir sektördür. Bir asker silahsız savaşabilir ama karnı aç savaşamaz. Ekmeği, suyu, gıdası olacak. Bunlar Türkiye'nin bütün kapılarını Avrupa Birliği'ne açtı. Ben bunu 2002 seçimleri öncesinde Yüce Türk milletine duyurdum: Sakın bu insanlara oy vermeyin, sizin tarımınız bitecek. Vatandaş toprağını mendil parasına sattı. Perişan oldu. Şehre gidip kapıcı oldu. Şimdi onları topraklarıyla barıştıracağım. Ürünlerini yetiştirecekler, onları zengin edeceğim. Tarımla alakalı kardeşlerim beni iyi dinlesin: 5 yıl gübre, petrol, akaryakıt, su, enerji bedava verilecektir. 5 yılda ben köylüyü 'milletin efendisi' yapacağım. Ey çiftçi kardeşim! 7 Haziran senin bayram günün olacak. Allah nasip edecek, bu mağduriyete ve mahkumiyete o gün son vereceğiz. Çiftçinin ürünü de, şahsı da sigortalı olacak. Henüz daha tohumunu toprağa atmadan ürünü karşılığında yüzde 50 avans vereceğim. Burada ticaret adamı var, onlar gibi kör yok. Onların ürünlerini dünyanın her köşesine pazarlayacağım. Biz bunu yapmaya mecburuz. Bunu yapmazsak, biz tarihten siliniriz. Çünkü toprağa bağlı olup da, topraktan istifade edemeyen milletler tarihte köle olmuştur ama Türk milleti asla köle olacak durumda değildir. Aynı zamanda hayvancılığı depara kaldıracağız. Gümrük duvarları yukarıya kaldırılarak ithalatın önü kesilecek. Besiciler devletten faizsiz destek alacak. O tertemiz helal etlerini beraber yiyeceğiz. Bunu niye söyledim? Bu arkadaşlar helal süt emmiş Müslüman evladıdır. Geldiler, domuz etini kasaplık hayvan ilan ettiler. Niye? Avrupa dedi ki, 'Siz Avrupalı olamazsınız. Zira biz domuz ve zina medeniyetindeniz. Siz bu ikisini kabul edeceksiniz.' Bunları meşru hale getirdiler. Bunları ortadan kaldırmaya var mısınız? Hayvancılığa bir numaralı desteği vereceğiz" şeklinde konuştu.

Mükemmel mozaiği dağıtmanın peşindeler

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Hacı Bektaş-ı Veli'nin Anadolu'yu yoğuran büyük maneviyat adamı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Bu milletin Türklüğüne mührü vuran odur. Anadolu'nun birliği bir maneviyat, bir kültür, bir medeniyet, bir din birliğidir. Şimdi Hacı Bektaş'ın oluşturduğu bu mükemmel mozaiği dağıtmaya çalışıyorlar. Buna engel olmaya var mıyız? Ehl-i Beyt'in nefesi Anadolu'da bütün insanlığı diriltti. Alevilerin Anadolu'yu İslamlaştırdığını biliyor musunuz? Anadolu'yu İslamlaştıran Alevi kardeşlerimizdir. Onları tebrik ediyoruz. Ancak bugün geldiğimiz noktada Alevilerin cemevleri hukuka uygun bulunmuyor. Neymiş? Bunlar İslam'da yokmuş! Peki, İslam'da Hıristiyanın kilisesi var mı? Yok... Ama 60 bin kilise evini sen açtın. Bunların hukuki statüsünü hazırladın da, Alevi kardeşlerimin hukuki statüsünü niye hazırlamadın? Şimdi bunları ders vermeye, bunları kaldırıp atmaya var mısınız? Alevi kardeşlerim şimdi beni iyi dinlesin. Cem evleri Peygamber Efendimizin mescidinin hemen kenarında olan Ashab-ı Suffa'nın yaşadığı yerdir. Günümüzde bunu ayrılık unsuru haline getirmeye ve memleketimizi paramparça etmeye çalışıyorlar. Ama bu millet birdir, beraberdir, bir bilek bir yürektir."

Tarihi konuşmadan, tarihi başlıklar

* Biz vergi ile milleti inim inleten zihniyete karşıyız. 100 bin liranın altında geliri olan vatandaşlardan bir kuruş vergi alınmayacak. Haydar Hoca, bunlara benzemez. Bunlar 'yeme kapısı'nda doğdu, Haydar Hoca da 'verme kapısı'nda.

* Ormanlarımız bitiriliyor. Ağaçlandırmayı hızlandıracağız. Ağaç sanayisini devreye koyacağız. Mesela parke sanayi, mesela mobilya sanayi... Şimdi var ama amatörce, biz profesyonelce yapacağız.

* Otobüsü, taksisi, kamyonu olan kardeşlerim, beni iyi dinleyin. Arabanıza biniyorum, taksiyse eski, kamyonsa çok eski... Şimdi size faizsiz uzun vadeli kredi vereceğiz, vasıtalarınızı yenileyeceğiz.

* Gençler milletimizin geleceği. Geleceğimizin sağlam olabilmesi için gençlerimizin eğitimli, kültürlü, maneviyatlı ve de donanımlı olması lazım. Bugün gençlerimizin önünü kesiyoruz. Üniversiteye girmek için sınava girmek zorunda. Şu kadar insanın içinde bunun 5'te 4'ü harcanır. Onun için her yıl öğrenci evlatlarım üniversiteden mahrum kalıyor. Onun için var mısınız bu setleri yıkıp atmaya! 7 Haziran'da bize yetkiyi verin, ilk gün alacağımız karar sınavsız üniversitedir.

* Üniversiteden mezun olanları, üniversiteyi bitirdikleri gün işe yerleştireceğim, resmen memur edeceğim. Üniversiteyi bitiren insanlar sokaklarda dolaşmayacak. Göreceksiniz ki, o kadar çok işyerimiz olacak ki, işten başımızı kaşıyamayacağız. Bizi işçi yapan Avrupalıyı memleketimde işçi yapacağım. Bu ufku olmayan, bu düşüncesi olmayan, bu projesi olmayan insanlara yıllardan beri ülkeyi teslim ettiniz, 'aç, susuz, biçare' yaşıyorsunuz.

* Evlenmek isteyenlere uzun vadeli faizsiz kredi verilecek. Faiz bizim dönemimizde mezara gömülecek.