Ana Sayfa » Manşet » ABD'Yİ ELİMİN TERSİYLE İTTİM

ABD'Yİ ELİMİN TERSİYLE İTTİM


"ABD 1995'TE BİZE HER TÜRLÜ MAKAMI TEKLİF ETTİ, HAYIR DEDİK"

Diğer partilerin ABD'den icazetli olduğunu ifade eden BTP Genel Başkanı 1995'te kendisine de böyle bir teklif geldiğini ama kabul etmediğini anlattı:
Ahmet Erimhan'ın da katıldığı bir toplantıda ABD'nin Büyükelçisi bendenizi ziyaret etmek istedi. Ben o zaman bir bakanlığın başdanışmanıyım. Niye beni ziyaret etsinler diye düşündüm? Sonra öğreniyorum ki Türkiye'de siyasilerden istedikleri sonucu elde edemiyorlar, yeni bir tane av arıyorlar. Baktılar bu hoca has bir adam, sakallı biri, bununla milleti ikna ederiz, bunu bir avlayalım ! Ağı attılar, beni bekliyorlar. Ben de arkadaşları topladım. Bakınız şu anda Türkiye'de bütün imkanlar bizim önümüze kondu, isteyen Başbakan olur, Bakan olur, Vekil olur, genel müdür olur, herşey olabilirsiniz. Bana derseniz hocam sen ne olacaksın? Hiçbirşey olmayacağım. Dedim ki: Bu adamlar bize bunu verirken 1-Namusumuzu isteyecekler 2-Vatanımızı isteyecekler 3- Devletimizi 4- Dinimizi 5- Servetimizi isteyecekler. Ben bunların hiçbirini veremem. Ben bu dünyaya bir defa geldim, ahiret için çalışıyorum. Yoksa Allah korusun iki günlük dünya için sen ebedi hayatını mahvedersen senden ne olur ya? Dediler ki hocam biz de aynen sizin gibi düşünüyoruz."

"ABD'NİN 1 MİLYAR DOLARLIK TEKLİFİNE HAYIR DEDİK"

ABD'li büyükelçinin teklifini bu şekilde reddeden Haydar Baş daha sonra kendilerine 1 milyar dolar teklif edildiğini, bunu da reddettiklerini vurguladı:
"İlk görüşme girişiminden sonra Ata Selçuk hocam şahit, O'nun vasıtasıyla ABD tam 1 milyar dolar teklif etti ve beni ardına kadar 3 sene beklediler. 3 sene de ben onlara gitmeyince bu arkadaşlara gittiler, bunlar da balıklama atladılar. Doğru başbakan oldular, cumhurbaşkanı oldular ama onlara ait birşey kaldı mı sevgili arkadaşlar? Bir üniter yapımız elimizde kaldı, onu da elimizden almak istiyorlar."