Ana Sayfa » Manşet » MİLLETİN HAKKI YABANCIYA PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ

MİLLETİN HAKKI YABANCIYA PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ


Bizde kaynak çok

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Meltem Medya Grubu'nda yayınlanan Diyalog Özel'e kurmaylarıyla birlikte katılarak, gündeme dair ses getiren açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'yi ayağa kaldırmanın projeleri hayata geçirmekle mümkün olacağına işaret ederek, "Ancak Türkiye'yi ayağa kaldırmak isteyenler, onu bitirdi. Her kurum bitti. Adalet mekanizması sona erdi, sosyal haklar bitti, anayasal haklar kullanılamaz hale geldi. Bunları çoğaltabiliriz... Böyle bir yapılanmada onların gözüyle baktığımızda devletin yenilenmesi lazım... Ancak biz baştan beri diyoruz ki, Sevr'i yaşamıyoruz, Lozan Anlaşması devletin kuruluş kapısıdır. Şimdi buradan hareketle vatandaşlar sosyal haklara sahiptir. 

1) Evde hizmet gören annelerimiz, kızlarımız, gelinlerimiz işçidir, işçi statüsünde maaşa tabi olması gereken insanlardır. Sosyal devletin bireyleridir. 

2) Her vatandaşa bizim sosyal devletimiz maaş vermek durumundadır. 

3) Çalışan her biriye asgari ücret verme durumundadır. Başbakan'ı dinledim, bende ekonomiyi bilmediği kanısı hasıl oldu. Asgari ücret 5 bin TL olursa, şirketler batarmış... Şu mantığa bak... Evet, bunların mantığına göre bu denilenler doğru. Bir gün evvel de Sayın Cumhurbaşkanı, aynı taşı attı. Gelelim işin çözümüne... Hocam siz asgari ücret 5 bin TL derken, bu yoğurdun bolluğu nereden gelmektedir. Müsaadenizle bunun yolunu anlatayım."

Sistem çok farklı

Asgari ücreti anlatırken sistem farklarının ortaya konması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: "Bizim modelimiz Milli Ekonomi Modeli'dir. Bu model dünyada uygulanan, uygulandığı ülkelerde süper neticeler alan bir modeldir. Bu modele 35 yılımı verdim. A'zından Z'sine kadar müellifi benim ve burada sonucu alacak olan da bendenizim. Modelin kodlarını öğrenmek isteyenin mutlaka bize müracaat etmesi lazım... Yani kitaptan okuyarak belli bir seviye alırsınız, bunu formülize ederek hayata geçirmek isterseniz, bize gelmeniz lazım. Nasıl Ruslar gelip benimle aylarca konuştuysa ve ardından bazı kararlara vardıysa, 'Bizi Haydar Hoca kurtardı, dünya Haydar Hoca'sız yapamaz' dediyse,  bizi takip edenlerin de bunu demesi lazım.

Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki, 1500 TL asgari ücret vereceğim. Elinden gelirse, 5 bin TL versin ancak veremez. Sistem farkımız var. Kılıçdaroğlu'nun sisteminde dış dünyadan alacağın sendikasyon kredilerini Hazine'ye koyacaksın, Hazine'de buna mukabil ne varsa TL'ye çevireceksin. Bu senin paran değil.  Kılıçdaroğlu'nun kendi milli parası yok. Hazine'de kimin parası varsa, ona aittir. Neden böyle? Çünkü global sermaye sahipleri Türk milletinin elinden senyoraj hakkını aldı. Ben bunu 2005 yılından bu yana seslendiriyorum ve buna da son verecek olan biziz. Bizim modelimizde ise milli kaynakların karşılığı olan para devreye girecektir. Biz Gayri Safi Milli  Hasıla'mız (GSMH) karşılığında piyasaya bir tek kuruş süremiyoruz.

Adam seçime giderken, kulağını tutup 'sakın senyoraj hakkı benimdir deme' diyor. Sana destek verenler, senin mali gücünü elinden aldı. Dahası yeraltı kaynakların var, 'ben bunun karşılığında senyoraj hakkımı kullanacağım' sakın deme! Kabul edersen, 'destur' diyor, etmezsen yerinde say. Bunların hepsi bunu kabul etti. Senin, benim hakkımı alarak, başkalarına veriyorlar. Şimdi beni dinleyin... Türkiye'nin GSMH'sı 2 trilyon TL'dir. Bu maldır, para değil. Bunun karşılığında biz piyasaya pra sürmüyoruz. Global sermaye sahiplerine söz verildi. Erkeksen, piyasaya para sür, ayağın kayar."

Maden kaynakları yabancılara devredildi

Türkiye'nin yeraltı kaynaklarının 3 katrilyon dolar tutarında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, şu çarpıcı bilgileri verdi; "Bunun karşılığında da biz bir tek kuruşu devreye koyamıyoruz. Peki, biz bu kaynakları kime devrettik? Yabancılara... Rio Tinto, 30 tane maden arama ruhsatı var. Cominco, 190 maden arama ruhsatı var. Madenleri çıkarıp Türkiye'de de işlemiyorlar. Türk işçisi bir kuruş kazanamıyor. Tomas'ın 233 tane ruhsatı var. Tüprag 63 adet, Normandy 149 adet, Cumhurbaşkanı'nın yakınları Çalık Grubu Grubu 1 tane ruhsatı var.

El Dorado Gold, Anatolia Minerals ve benzeri şirketler arama çalışmaları yapıyor. Bu şirketler şu madenleri işletiyor: Altın, gümüş, bakır, bor, boksit, boraksa, çinko, fosfat, pirit, kurşun, nikel, demir, toryum, manganez, taş kömürü, linyit, feldispat, kuvars, ponza, trona, dolomit, mermer... Sen kaynak bırakmadın ki, hepsini verdin yabancılara? Senin 5 bin TL asgari ücret vermen mümkün değil ama BTP bunu vallahi de verir, billahi de çünkü bu kaynaklar Türk milletinin... Bu şirketler bu madenleri elimizden aldı, milyar dolar kazanıyorlar, birkaç milyon dolar vergi veriyorlar. Şimdi bu madenler milletin... Yabancı şirket ne verdi? 100 TL, al 200 TL geriye dön, marş marş... Ben Anayasa'nın dışına çıkmıyorum. Anayasa'nın dışına mevcut hükümet çıktı, suç işledi. Sen benim dağıma gireceksin, yeraltındaki madenleri çıkaracaksın, yabancıya vereceksin, benim hakkım zayi olacak, senin delikanlıyım diye ortalıkta dolaşacaksın. Vallahi de kaynak var, billahi de kaynak var. Vatandaşlar kimseye kanmasın."