Ana Sayfa » Manşet » Prof. Dr. Haydar Baş 9. Uluslararası MEM Kongresi Konuşması

Prof. Dr. Haydar Baş 9. Uluslararası MEM Kongresi Konuşması

Prof. Dr. Haydar Baş  9. Uluslararası MEM Kongresi Konuşması


BRICS Uluslararası İş Geliştirme Bakan Vekili Prof. Dr. Gorbanovski sunum yapanlar arasındaydı.

Almanya-Dresden Üniversitesi'nden Prof. Dr. Irina Hundt ve Yunanistan iktidar partisi Syriza Milletvekili İlias Metoikidis'in sunumları salonda okundu.

Kongrenin başında konuşan eski bakanlar hasan ekinci ve ismail müftüoğlundan dikkat çekici mesajlar geldi.

HASAN EKİNCİ: MİLLİ EKONOMİ MODELİ ZAMANI GELDİ

Devlet eski Bakanı Hasan Ekinci artık milli ekonomi modelinin zamanı geldi dedi.

Orman eski Bakanı Hasan Ekinci, 9. Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonomik krizlerin kronikleştiğine işaret ederek, "Sistemde bir sorun var. O halde ne yapmak lazım. Bağımlı olmayan, milli kaynaklara ve değerlere dönen bir sistem lazım. İşte Prof. Dr. Haydar Baş Hoca, Milli Ekonomi Modeli'ni hazırlamış ve Türkiye'nin önüne koymuş. Milli Ekonomi Modeli'nin Türkiye için artık vakti saati gelmiştir. Tek çıkış yolu Milli Ekonomi Modeli'dir" dedi.

7 HAZİRAN AKP'NİN MUHALEFETE DÖNECEĞİ SEÇİM OLACAKTIR

Bunca tecrübe sonunda kronikleşen bir ekonominin olduğuna işaret eden Ekinci, şunları söyledi: "Bugün iktidarda olan Tayyip Erdoğan, 'yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz' dedi. Şimdi bu üçünün içine battı. Şimdi de çıkmış 400 milletvekili istiyor. Bu seçimler AKP'nin muhalefete dönme seçimi olacaktır. Bir seçim sonra da AKP barajın altında kalacaktır.

MİLLİ EKONOMİ MODELİ VE HAYDAR HOCA TEK ÇARE

Devlet eski Bakanı Hasan Ekinci "Ben Milli Ekonomi Modeli'ni bir çare olarak, çaresizlerin çaresi olarak, işsizin, fakir fukaranın, çiftçinin ve tüm ezilenlerin umudu olarak görüyorum. Bu modelin bütünüyle Türkiye gündemine konması lazım çünkü başka çare yok.

Çare bu... Çare Milli Ekonomi Modeli... Artık vakti saati geldi. Ben Hasan Ekinci olarak söylüyorum ki, Haydar Baş Hoca'nın ortaya koyduğu bu çok önemli girişimin arkasına tüm Türkiye'nin düşmesi lazım."

MÜFTOĞLU "BUGÜNE KADAR HEP GAYRİ MİLLİ HÜKÜMETLER VARDI"

Eski Adalet Bakanı İsmail Müftoğlu ise milli hükümet vurgusu yaptı.

Eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu da, bugün içinde bulunduğumuz durumun siyasilerin dönemleri içerisinde uyguladıkları yanlış modellerin acı sonuçları olduğuna işaret ederek, "Eğer geçmişe gidip bakarsanız 1950'li yıllardan buyana gelen hükümetlerin içyapılarında gayri millilik hakimdir. Dolayısıyla bu tip yöneticilerin milli esasların dışında arka planda kendilerine verilen reçetelerle ülkeyi idare etmek istedikleri için bugünkü çıkmazlara gelmiş bulunmaktayız" şeklinde konuştu.