Ana Sayfa » Prof. Dr. Haydar Baş'tan Mesajlar » Başkanlık Hakkında

Başkanlık Hakkında

Başkanlık Hakkında

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Ak Saray'da toplandı. Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık eden 6. Cumhurbaşkanı olmasına rağmen, bu toplantı diğerlerinde yaşanmayan polemiklere sahne oldu.

BAŞKANLIĞA ALIŞTIRMA


Başkanlık sistemine geçişten memnun olacağını her fırsatta dile getiren Cumhurbaşkanı, yeni vazifesine geçişle beraber cumhurbaşkanlığına bağlı başkanların sayısını 13'e çıkarmış; geniş yetkili bir vazife icra edeceğinin de altını çizmişti. Yürütmenin başı gibi hareket eden tavrı, başkanlık sistemine halkı alıştırma olarak değerlendirildi.

RİSKLER BÜYÜK

Başkanlık sistemine geçiş, Atatürk'ün üniter yapısını yok etmek; federatif yapıyla, var olan bütünlüğü bozmak demektir. Böyle bir hal ise, telafisi imkansız bir dağılma ile neticelenir. Elbette devlet, düzenini korumaya memurdur. Bundan sorumlu olan da icraattır. Toplantıdan sonra Bülent Arınç'ın "rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır" açıklamasıyla Sayın Cumhurbaşkanı'mızın hukukun dışına çıkmayacağı anlaşılmıştır