Ana Sayfa » Manşet » Prof. Dr. Haydar Baş Ülke Gündemi Hakkında Konuştu

Prof. Dr. Haydar Baş Ülke Gündemi Hakkında Konuştu


Perşembe sabahı, rüşvet ve yolsuzluk operasyonları hakkında basına yansıyan gelişmelerden bazıları şöyleydi:

Savcı Zekeriya Öz, Başbakan Erdoğan'ı "Yüksek yargı kökenli 2 kişiyi kendisine göndererek, tehdit mesajı iletmekle suçladı."

Başbakan'ın Uzakdoğu gezisini izleyen gazeteciler, Erdoğan'ın, Savcı Öz'ün tehdit edildiği iddiasına "tümüyle iftira" diye cevap verdiğini belirttiler. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Savcı Öz'ün açıklamalarına ilişkin "Türkiye'de şov yapanlar ile hukuku işletenlerin ayrılması lazım" dedi.

Bakan Bozdağ, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Vekili Oktay Erdoğan ve İstanbul Emniyet Müdürü ile ilgili soruşturma izni vermeyeceğim" açıklamasında bulundu.
İstanbul'da 116 müdür, 1000 polis görevden alındı.

Ankara'da 90'ı rütbeli, 670 polisin yeri değiştirildi.

Sabah saatlerinden bu yana Kırıkkale, Ordu, Edirne, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde görevden almalar devam etti. Ankara, Bursa, Bayburt, Bolu, Adana, Antalya, Aksaray, Aydın, Diyarbakır, Düzce, Erzurum, Elazığ, Eskişehir,
Gaziantep, Hatay, İzmir, Kocaeli, Malatya, Trabzon, Samsun, Kırıkkale, Kastamonu, Mersin, Niğde, Sakarya illerinin Emniyet Müdürlerinin yerleri değiştirildi.

16 ilin emniyet müdürü görevlerinden alınırken yerine yeni isimler getirildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Başkanının görevleri, dairelerin oluşumu ve daire başkanlarının seçim usulü; dairelerin görevleri, Genel Sekreterin atanması konusunda ve hakimlik ve savcılık görevlerine tekrar atanma hususu ile ilgili değişiklik yapılması yönünde tasarı hazırlandı.

Vazifeden alınan veya yerleri değiştirilen kişilerin sayısına bakıldığında, Türkiye'de ortaya çıkan manzara düşündürücü.

Aslında sadece emniyet ve yargı değil sağlık, eğitim, siyaset, tarım vs. her konu karışık.